Elit Bilişim Bireysel Hizmetler

Bilgisayar Satış

Satın almış olduğunuz bilgisayarlarınıza kendi garantileri haricinde ilk 3 ay ÜCRETSİZ yazılım garantisi'nide biz veriyoruz. Kısaca,kullandığınız sistem windows xp, windows 7 v.s ' yeni sistem kurulumu ( Format ),hızlandırma ( Performans Ayarları) virüs temizliği, sürücü/donanım tanıtma/yükleme gibi işlemleri ilk 3 ay ÜCRETSİZ yapıyoruz.
Müşteri memnuniyeti ilkesiyle İster Bilgisayar alın ister Teknik Servis Hizmetimizden faydalanın, her ayın belirli günlerinde periyodik olarak sizi arıyor,talep ve şikayetlerinizi dinliyoruz.

Teknik Servis

Teknik Servisimize Anasayfadaki "Teknik Servis Talebi" linkini kullanarak gerekli formu oluşturduktan sonra yetkili personelimizin size dönüş yapmasını bekleyerek yada iletişim bölümündeki irtibat numaralarını kullanarak direk ulaşabilirsiniz. Bilgiayarlarınızı Teknik Servis Talep formunu doldurarak teslim ediniz ve Teknik Servis Raporu ile bilgisayarınızı tesim alınız.

Teknik Servis Prosedürleri

1.Teknik Servisimizde pazar günü hariç 9.00-21.00 saatleri arasında hizmet verilir.
2.Teknik Servis tarafından verilen form olmadan ürün müşteriye teslim edilmez. Bu durumdan kaynaklanan gecikmelerden Teknik Servis sorumlu değildir.
3.Teknik Servise arızalı olarak gelen ürünler Maksimum 48 saat içerisinde (hafta içi ) müşteriye teslim edecektir.
4.Arızalı olarak gelen ses kartları, görüntü kartları ve modemler anti-statik poşetler yada koruyucu kutular içerisinde Teknik Servis'e getirilmediği takdirde, oluşabilecek arızalardan Teknik Servisimiz sorumlu değildir.
5.Elit Bilişim Grafik ve Tasarım aracılığı ile almış olduğunuz bilgisayarlar'a Teknik Servis hizmeti 3 ay boyunca ÜCRETSİZ'dir.Arızalı ürünün garanti kapsamı dışında kalması durumunda işçilik bedeli alınmaz,sadece yeni ürünün ücreti alınır.
6.Teknik Servis'e arızalı olarak bırakılan ve 3 ay içinde alınmayan üründen Teknik Servisimiz sorumlu değildir.
7.Arızalı olarak getirilen ve Teknik Servis'te bakımı yada tamiri yapılmış ürünler için müşteri telefon veya e-posta ile haberdar edilir
8.Kargo ve taşıma sırasında oluşan zararlar garanti dışı olarak kabul edilecektir.
9.Arıza tanımı yapılmayan ürünlerde yaşanacak gecikmelerden Teknik Servis sorumlu değildir.
10.Teknik Servise gelen ürün, bakım onarım öncesinde fiyat onayı alındıktan sonra işleme tabi tutulur.
11.Teknik Servis çalışanlarının, ürün hakkındaki raporları dışında, iade ile ilgili karar yetkileri yoktur.
12.Teknik Servis'e getirilen ürünün seri numarası barkodu zarar görmemiş olmalıdır.